niedziela, 7 sierpnia 2016

Trening Biegowy Metodą Skarżyńskiego czyli całoroczny rozkład jazdy.




 Książka swoją oficjalną premierę miała w poniedziałek 1 sierpnia 2016 roku a dotarła do mnie już w środę. Po lekturze ,,Biegiem Przez Życie'' autorstwa Pana Jerzego co najmniej raz w tygodniu zaglądałem na jego stronę aby sprawdzić czy aby jego kolejna pozycja nie jest już dostępna. Należy wspomnieć, ze i sam autor zaleca w celu lepszego zrozumienia jego koncepcji treningowych zapoznanie się właśnie najpierw z ,,Biegiem Przez Życie'' a dopiero potem rozpocząć lekturę ,,Treningu Biegowego Metodą Skarżyńskiego''. Kim jest autor w osobie Jerzego Skarżyńskiego chyba nikomu w polskim środowisku biegowym nie trzeba tłumaczyć. Nie zamierzam też polemizować nad wyższością czy skutecznością tej doktryny treningowej nad jakąkolwiek inną. Osobiście jednak przyznaję, że styl pisania Pana Jerzego przypadł mi do gustu a jego dorobek zawodniczy, trenerski i pisarski zasługują na uznanie. Ale tyle z moich przemyśleń i zajrzyjmy do tej rodzimej strategi treningowej, którą autor osobiście praktykował podczas swojej kariery wyczynowej a następnie przekazał swoim podopiecznym jako trener.

To kompletne i obszerne opracowanie zawiera plany treningowe do dystansów 10 km, półmaratonu oraz do maratonu wraz ze szczegółowymi opisami wszelkich środków treningowych i uzupełniających je ćwiczeń. Dodatkowo w internetowej witrynie autora znajdziemy filmiki instruktażowe jak wykonywać poszczególne ćwiczenia gimnastyki rozciągającej, siłowej itp. Jest to szczególny plus dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z bieganiem, które zazwyczaj z pominięciem traktują szereg ćwiczeń uzupełniających trening biegowy. Dystanse zostały opracowane na poszczególne czasy :
- 10 km od 60 przez 55, 50, 45, 40, 35 aż do 30 minut
- półmaraton od 2:15 przez 2:00, 1:50, 1:40, 1:30, 1:20 do 1:15
- maraton od 5h przez 4:30, 4:00, 3:45, 3:30, 3:15, 3:00, 2:45 i na złamanie 2:30
Oczywiście najwięcej uwagi zostało poświęcone treningowi pod królewski dystans i jego połowie.

Pan Jerzy podzielił sezon biegowy, który zaczyna się według niego na początku listopada na dwie części i to przyznam wydało mi się bardzo interesujące :


I ) Budowanie wytrzymałości czyli realizacja wybranego planu treningowego, który z kolei      podzielony został na kilka drobniejszych etapów:
1) Wprowadzenie jesienne - 2-3 tygodniowy okres wprowadzający po roztrenowaniu.
2) Orka - 6-7 tygodniowy intensywny okres w którym wydłużamy objętość treningową, budujemy siłę, wytrzymałość i odporność psychiczną na duże obciążenia głównie w postaci krosów w trudnym terenie.
3) Siew - czyli okres trwający do 18 tygodni będący już czystym treningiem specyficznym pod wybrany dystans i czas.
4) BPS - czyli bezpośrednie przygotowanie startowe trwające 6-7 tygodni.

Część pierwszą sezonu kończymy na wiosnę zaplanowanym startem głównym.

II) Budowanie szybkości czyli trening wytrzymałości tempowej według trzech rozpisek tygodniowych do wyboru. Autor cały okres aż do jesiennego startu głównego przeznacza właśnie na pracę szybkościową i częste starty na krótszych dystansach od 1500m do 10km. Faktem jest przecież, że praca na krótszych dystansach ma swoje przełożenie na dłuższych a przy okazji mamy możliwość wyszaleć się na rozmaitych zawodach :)

Wszystko to sprawia, że ,,Trening Biegowy Metodą Skarżyńskiego'' staje się dla mnie osobiście jedną z trzech głównych książek i koncepcji treningowych wartych uwagi, obok ,,Biegania Metodą Danielsa" i ,,Jak Biegać Szybciej ...'' autorstwa Brada Hudsona. Skłaniam się wręcz do rozpoczęcia nowego sezonu właśnie tą metodą i z całą pewnością będziecie mogli przeczytać i zobaczyć co z tego wyjdzie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz